Her türlü destek ve hizmet talepleriniz için SİPARİŞ FORMU 'nu kullanabilirsiniz.

   
     +90 532 265 88 24
Bizi Arayın

Forklift Güvenlik Talimatları

Forklift Güvenlik Kuralları 1 Forklift iş güvenliği kurallarıKural: 1

Forklift operatör belgesi ve eğitimi almış yetkili personel tarafından kullanılmalıdır. Kullanım sırasında operatör sert bir baret ve güvenli ayakkabı giymeli, bol kıyafetler yerine tek parça tulum tercih etmelidir. 

Forklift Güvenlik Kuralları 2  Forklift iş güvenliği kurallarıKural: 2

Forklift Kullanım öncesi forklift kullanım koşullarını operatörün kontrol listesinden denetleyin. Tespit ettiğiniz görünen hataları veya talep ettiğiniz gerekli onarımları ilgili mercilere derhal bildirin.

Forklift Güvenlik Kuralları 3 Forklift iş güvenliği kurallarıKural: 3

Forklifti güvenli olmayan veya uyarı levhası olan alanlarda kullanmayınız. Forklift kullanma kurallarını ve güvenlik önlemlerini daima uygulayın, tüm uyarı işaretlerini dikkate alın.

Forklift Güvenlik Kuralları 4 Forklift iş güvenliği kurallarıKural: 4

Forklifti operatör koltuğuna oturmadan kullanmayın. Kollarınız, bacaklarınızı ve başınızı operatör kabininin dışına çıkartmayın. El ve ayaklarınızı forklift asansöründen uzak tutun.

 Forklift Güvenlik Kuralları 5 Forklift iş güvenliği kurallarıKural: 5

Forklift inizle yüksek hızlarda ani manevralar yapmaktan kaçının, ani duruş ve kalkışlar yapmayın. Ani ve dengesiz hareketler aracın devrilmesiyle sonuçlanabilir. Dönüşlerde, bina giriş ve çıkışlarında ve insanların yanında korna kullanarak uyarıda bulunun ve hızınızı düşürün.

 Forklift Güvenlik Kuralları 6 Forklift iş güvenliği kurallarıKural: 6

Forklift i kesinlikle ıslak eller ve ayakkabılar ile kullanmayınız. Yaşlı eller ile levyeleri tutmayınız. Unutmayın ki elleriniz ve ayaklarınız kayabilir kontrolü kaybedebilir ve bir kazaya sebep olabilirsiniz.

Forklift Güvenlik Kuralları 7 Forklift iş güvenliği kurallarıKural: 7

Forklift çatallarında kimseyi taşımayın veya kaldırmayın. Diğer insanların forkiftin yanlarına binmesine izin vermeyin. Forkliftler sadece yük taşımak için dizayn edilmiştir.

 Forklift Güvenlik Kuralları 8 Forklift iş güvenliği kurallarıKural: 8

Forklift i operatör muhafazası ve yük korkuluğu olmadan kesinlikle kullanmayın. Yükü mastı arkaya doğru tilt ederek taşıyınız.

Güvenlik kuralı 9  Forklift iş güvenliği kurallarıKural: 9

Güvenli olmayan ve dengesiz yükleri kaldırmayın ve taşımayın. Taşıyacağınız yükün ağırlık merkezini dengeleyerek yükleme yapın. Dengesiz yükler devrilme riskini arttıracaktır. Çatal aralıklarını yükün ağırlık merkezine göre dengeleyerek aralayın ve yükü daima düzgünce istifleyerek taşıma yapın. Mutlaka uygun büyüklükte bir palet kullanın. Çatalları yükün altında olabildiğince geniş aralıklı tutmaya çalışın. Yükü her iki çatala da eşit dağıtın ve tek çatalı kullanarak asla taşıma yapmayın.

Güvenlik kuralı 10 Forklift iş güvenliği kurallarıKural: 10

Asla aşırı yükleme yapmayın. Daima forklift için önerilen tonajlarda yükleme yapın. Forklift e kesinlikle karşı denge ağırlığı ilave etmeyin. Ağır yükleme forklift in devrilmesine ve bunun sonucunda personel yaralanmalarına ve aracın hasarına neden olabilir.